неделя, 27 октомври 2019 г.

Лятна почивка на Пелион и рецепта за спецофай


След почти тримесечно отсъствие успявам най-после да се включа с публикацията си за лятната ни ваканция и не че си търся или дължа извинение за дългото си мълчание, но все пак да кажа, че си имам такива - изпращане на студентка в чужбина (Англия), ангажираност със строително-довършителни дейности по нещо ново, за което тепърва ще разкажа, горещото време и т.н. Но ето че днес, след смяната на времето, когато денят е с един час по-дълъг, вече съм седнала пред компютъра и ще се опитам да споделя не само малко снимки за почивката ни на п-в Пелион в Гърция и еднодневната екскурзия с корабче до о-в Скиатос, но и да те накарам да „вкусиш“ от един от специалитети за този регион – спецофай.


За селцата на п-в Пелион съм ти разказвала не веднъж – основно в Септемврийска почивка на Пелион и какво да правим, когато времето не става за плаж! и в Да похапнем кюфтенца от тиквички на балкона на Пелион, както и в една от първите ми публикации за Гръцката мусака. Но за разлика от преди, когато впечатленията ни бяха септемврийски, от края на лятото, тази година почти открихме сезона с една почивчица в началото на юли. И какво да ти кажа, всичко си беше не просто както трябва, а направо в повече – и слънцето, и морето, и плажа, и кръчмата, и храната, със само един-единствен недостатък – не ни стигна времето, малко ни беше, искахме още поне някой и друг ден, но ..., знаеш как е. От друга страна, почивките може би затова са кратки, за да не ни стигат, да не ни дадат време да видим недостатъци, да копнеем цяла година за тях и да чакаме с нетърпение мига, в който пак ще чуем успокояващото No stress! No stress!, произнесено провлачено, със силен гръцки акцент от сина на собственика на любимата кръчма... Пелион е мястото! ... и за малко Скиатос!


Рецептата, която споделям е традиционна за този регион, в която основните продукти са чушки и наденица. И като се замисля, съвсем навреме ти я казвам, защото по пазарите все още има чушки в изобилие, а независимо, че октомври се оказа изключително топъл, то все пак е есен и храната следва да е малко по-питателна, а тази роля се пада на наденицатаJ.
Рецептата е от книгата The Complete Book of Greek Cooking.

Необходими продукти за четири до шест порции:

75 мл зехтин
По две червени, жълти и зелени чушки (или само шест червени)
2 големи глави лук, едро нарязан
3 скилидки чесън, едро нарязани
500 гр. сурова пикантна наденица
400 гр. домати, белени прести или от консерва
1 ч.л. сух риган или няколко стръка прясна мащерка
Сол и черен пипер
3 с.л. ситно нарязан магданоз

Начин на приготвяне:

Приготвя се керамична тавичка, фурната се загрява на 200 градуса С.
Чушките се изчистват от дръжките и семките и се нарязват на едри ивици.
Наденицата се нарязва на парчета от по 5-6 см. В дълбок тиган се загрява половината зехтин. Парчетата наденица се запържват от всички страни и се изваждат в приготвената тавичка.
В тигана се добавя останалият зехтин, добавя се и лукът, чесънът и чушките и се задушават за около десетина минути. Изсипват се в тавичката. Добавят се доматите, 150 мл. топла вода и подправките. Продуктите се разбъркват и ястието се пече в загрятата фурна за около 40-50 минути, докато водата се изпари и продуктите се зачервят отгоре.

Сервира се топло, гарнирано с магданоз с пресен хляб или някое тестено изделие като орзо (критараки) или ориз и настроение по гръцки. No stress!

   







Няма коментари:

Публикуване на коментар